به گزارش خبرنگار سرویس آموزش و پرورش پانا، علی باقر زاده در دوره آموزشی  توجیهی  مسئولین  ادارات سواد آموزی  تعدادی از استان های کشور در مشهد گفت:جمع آوری اطلاعات  سواد آموزی افراد از پایگاه های مختلف   پیشرفت  93 درصدی  را در پی  داشته است  گرچه حدود 4 میلیون نفر نیز در سطح کشور وجود  دارد که  پرونده ی سوابق تحصیلی  آنان کامل نیست .

باقرزاده افزود :  در سال 94 بیش از 24 هزار و هفتصد و یک تبعه  خارجی  تحت پوشش  فعالیت های  سواد آموزی  قرار گرفتند  که پوشش سواد آموزی سه هزار نفر  از اتباع با مشارکت  های  کمیساریای عالی  سازمان ملل متحد و 200 نفر نیز با مشارکت  دولت نروژ  صورت گرفته است .

معاون وزیر آموزش وپرورش گفت : 512 هزار سواد آموز در سال گذشته  تحت پوشش فعالیت های نهضت سواد آموزی قرار  گرفته و بر اساس آمار موجود  در سال 94 نسبت به  برنامه 93 حدود  چهارده در صد  رشد و نسبت به برنامه های  پیش بینی شده  در سال 94 نیز 32 در صد  رشد داشته ایم .

وی حجم  سواد آموزی در گروه سنی  10تا 19 سال که کودکان  کار و لازم التعلیم  را در بر می گیرد  24 هزار و 600  نفر عنوان کرد  و افزود : جذب  اولیا  بی سواد  دانش اموزان  با پوشش 32 درصدی  به 137 هزار و 493 نفر رسید ه است .

رئیس  سازمان نهضت سواد آموزی همچنین گفت : بر اساس  گزارش  موسسه، آمار یونسکو  (uis  )   در مورد وضعیت  در صد با سوادی درجهان درکشورمان ایران در سه گروه  سنی  نوجوان  و جواندر رده سنی 15 تا 24 سال به 98.2 در صد  و در گروه سنی 24تا64سال به 88.44درصد ودرسالمندان  65 سال نیز به 87 در صد  رسیده  ایم .

باقر زاده افزود :  نهضت سواد آموزی  در 37 سال گذشته  7 میلیون و  دویست نفر قبولی  در دوره  تکمیلی  سواد آموزی  داشته وتلاش در راستای  ریشه کنی بیسوادی  با رویکرد های  جدید از سال 90 آغاز شده  است .

وی استان خراسان رضوی  را از استان های  برتر در 17 شاخص  ارزیابی  سواد آموزی کشور عنوان کرد و گفت :  برای رفع  مشکلات بیمه ایی  اموزش دهندگان  با تامین  اجتماعی  ووزارت کار و رفاه اجتماعی توافق شده است  تا این موضوع  از سوی  شرکت های طرف قرار داد  سواد اموزی  انجام شود .